Ažurirano, Jun, 2021.
Ako imate web sajt i visoku Bounce Rate stopu, to je onda važan pokazatelj da je potrebno analizirati i poboljšati i sajt i marketing strategiju.
Šta je to Bounce Rate?
Bounce Rate je procenat koji pokazuje koliko posetilaca napušta sajt nakon što su posetili samo jednu stranicu na sajtu. Bounce Rate može da se izračuna na sledeći način:
Bounce Rate = Broj poseta samo jednoj stranici sajta / Ukupan broj poseta sajtu
Pretpostavimo da je 100 osoba došlo na vaš sajt. Od tih 100, 60 se zadržalo nekoliko sekundi, nisu našli ništa što ih zanima, pa su kliknuli na dugme nazad i nisu posetili nijednu drugu stranicu sajta.
U ovom slučaju vaš Bounce Rate je 60%, jer je 60% vaših posetilaca otišlo sa sajta, a da nisu preduzimali bilo kakvu akciju.
To je ono što Bounce Rate govori o vašem poslovanju: koliko je vaš sajt koristan, važan i zanimljiv posetiocima.
Svaki posetilac može sajt napustiti na nekoliko načina i svi ti načini predstavljaju “Bounce”: kada pritisne back (nazad) u pretraživaču, zatvori stranicu, unese neki drugi URL, klikne na spoljašnji link koji vodi ka nekom drugom sajtu, klikne na reklamu na vašem sajtu, unese neku reč u polje za pretragu u pretraživaču.
Bounce Rate može da vam ukaže na to da li ciljani posetioci dolaze na vaše stranice i da li one ispunjavaju njihova očekivanja.
Ukratko, Bounce Rate može da izmeri efikasnost sajta tj. koliko je vaš lični brend pepoznatljiv i prihvatljiv posetiocima.
To je mera kvaliteta poseta i ako Bounce Rate visok, znači da stranice na sajtu nisu relevantne za posetioce.
Google koristi Bounce Rate kao pokazatelj pri rangiranju sajtova.
Na osnovu ovoga, može se zaključiti, da što se posetioci duže zadrže na sajtu, posete još neku stranicu i slično, to je bolje, jer utiče i da Bounce Rate bude manji.
Kada korisnik dođe na vaš sajt i nađe ono što traži – rešenje svog problema ili odgovor na neko pitanje, on će svakako ostati na sajtu i pogledati šta ima i na ostalim stranicama.
Ako želite da optimizujete stopu konverzije na vašem sajtu važno je da razumete bounce rate.
Google-ov RankBrain algoritam uzima u obzir Bounce rate kada rangira web stranice po relevantnosti.
Srodan sadržaj:
- 10 važnih Google Analytics metrika za uspeh vašeg sadržaja na blogu
- 30 besplatnih Google alata za online marketing
U ovom slučaju algoritam pretpostavlja da sadržaj na sajtu nije relevantan za posetioca koji ne provodi vreme na nekoj stranici.
Google Analytics sistem bounce rate izračunava tako što deli ukupan broj sesija na jednoj stranici podeli sa ukupnim brojem poseta stranici.
Da saznate kolika je vaša stopa posete samo jedne stranice, uđite na svoj Google Analytics nalog, pa u meniju sa leve strane odaberite opciju Publika > Pregled.
Ovo je podatak za bounce rate za čitav sajt, ali se može pratiti za bilo koju stranicu na sajtu.
Šta je dobar Bounce Rate?
Verovatno se pitate – pa kolika je stopa za dobar bounce rate?
To zavisi od vašeg sadržaja. Postoje stranice koje imaju različite namene, pa ukupan bounce rate nije najbolji pokazatelj.
U tom slučaju ćete morati da malo dublje istražujete.
Prema Google-u to je nekih 40%, ali ovo ne važi za sve sajtove i zavisi od:
- zemlje u kojoj živite
- industrije kojom se bavite
- vrste sajta, autoriteta
- od ciljeva korisnika i još mnogo drugih faktora.
Različiti su primeri za prosečan Bounce Rate kod različitih vrsta web stranica:
- landing stranice 70-90%
- ecommerce sajtovi 20-40%
- web portali, servisi 10-30%
- blogovi 70-90%.
Bez obzira na tip sajta Bounce rate od 80 % i više se smatra visokim, dok je 40% i niže veoma dobar.
Nije uvek slučaj da je visoki Bounce Rate loš. Recimo, kada osoba dođe na vaš blog i tu nađe tačno one informacije koje traži, ona ne mora da ima interesovanja da dublje pretražuje sajt.
Ovo je i slučaj sa sajtovima koji imaju samo jednu stranicu.
S druge strane, nizak Bounce Rate, ne mora obavezno da znači da su posetioci otišli zadovoljni sa sajta.
Može se desiti da su šetali po stranicama u potrazi za onim što traže i posle pretraživanja nezadovoljni napustili sajt.
Kako da smanjite Bounce Rate?
Ako želite da smanjite svoj Bounce Rate, gledajte da svaka stranica ima relevantan sadržaj sa odgovarajućim slikama, videima i svim onim što daje kredibilitet vašem poslovanju.
Zatim proverite: da li je vaš sajt jednostavan za pretraživanje, da li se brzo učitava, izbegavajte reklame na sajtu i pop-up reklame, neka vam se spoljašnji linkovi otvaraju u novom tabu i imajte atraktivan dizajn, prilagođen mobilnim uređajima.
Evo liste ukratko:
Jedan od načina da poboljšate Bouce Rate je kreiranje nekoliko landing stranica. Međutim, ako je i na landing stranicama veliki Bounce Rate, onda je vreme da se pozabavite redizajnom sajta i sadržajem na njemu.
Poboljšajte čitljivost vašeg sadržaja. Učinite ga dinamičnim: koristite podnaslove, slike, videa, infografike, boldirajte tekst, citirajte. Kako bi proverili čitljivost teksta, možete upotrebiti alat Read Able.
Ne koristite preterano pop-up prozorčiće koji će korisnike prekidati u čitanju.
Ispričajte neku svoju istinitu priču i dajte svojim čitaocima glavne uloge. Stavite se na mesto čitalaca i posmatrajte stvari iz drugačije perspektive.
Ciljajte prave posetioce tako što ćete im ponuditi dobar sadržaj. Veliki Bounce Rate nastaje kada na web stranicu dolaze ljudi koje vaš sadržaj ne interesuje.
Objavljujte redovno relevantan sadržaj.
Postavite vidljiv poziv na akciju.
Dodajte više unutrašnjih i spoljašnjih linkova. Neka se otvaraju u novom prozoru.
Pronađite odgovarajuće ključne reči da doprete do većeg broja čitalaca.
Potrebno je da vaš sajt ima jednostavnu navigaciju sa kojom se posetioci lako snalaze.
Ako utvrdite da vaš sajt ima visok Bounce Rate, nadam se da ćete u ovom tekstu naći korisne informacije i savete za poboljšanje (smanjenje BR).
Podelite ovaj članak sa prijateljima na društvenim mrežama, kako bi i njima bio od pomoći i koristi.
Hvala na čitanju!
Hvala na ovom tekstu. Pratim vas blog, i procitala sam mnogo korisnih saveta, nadam se da ce ih biti i ubuduce.
Pomalo se upustam u ovaj posao, pa svako podeljeno iskustvo mnogo znaci.
Mina, nema na čemu, drago mi je kao i uvek kad saznam da je neki od tekstova nekome pomogao. Opravdaću poverenje i ubuduće:)
Najveća prednost interneta je što možemo da delimo znanje i učimo jedni od drugih. Vama srećno i najsrdačniji pozdrav:)